а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

престол

мн. престоли
Вид збор: Именка, машки род
1. Свечен стол, трон на монарх; симбол на власта на монархот.
Англиски: throne Албански: fron
Примери:
По него дојде на престол неговиот син.
Народот го симна од престолот.
2. Во православната црква - висока четириаголна маса насреде олтарот.
Албански: tavolinë në mes altarit
Употреба: Црковен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи