а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

престолонаследник

мн. престолонаследници
Вид збор: Именка, машки род
наследник на престолот
Англиски: heir to the throne
Изведенки
1. престолонаследница ж.
мн. пресотлонаследници
2. престолонаследничка ж.
мн. престолонаследнички
3. престолонаследнички прид.
престолонаследничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи