а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

престолнина

мн. престолнини
Вид збор: Именка, женски род
1. Главен град на монархија; престолен град.
Англиски: capital Албански: kryeqendër
Употреба: Географија
Примери:
Целата приказна започна во престолнината на Велика Британија.
2. Главен град на држава.
Англиски: capital Албански: kryeqendër
Употреба: Географија
Примери:
Тој се школуваше во руската престолнина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи