а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

престиж

(едн.) престижот
Вид збор: Именка, машки род
Добро име што се ужива во јавноста.
Англиски: prestige
Примери:
Закана за неговиот престиж.
Борба за престиж.
Културен престиж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи