а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

престижен

престижни
Вид збор: Придавка
Што има престиж.
Англиски: prestigious
Примери:
Престижен издавач.
Престижна награда.
Престижен натпревар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи