а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

престегне

престегнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Цврсто стегне, обвие околу нешто.
Англиски: tighten Албански: shtërngoj fort
Примери:
Ги престегна добро своите обувала.
Го престегна снопот сено и го нарами.
2. Заврзе нешто околу половината, околу појасот.
Албански: lidh fort
Примери:
Ја престегна футата и зеде да готви.
3. Повторно стегне.
Англиски: re-tighten Албански: rishtrëngoj
Примери:
Тој ги престегна завртките, зашто се беа разлабавиле.
4. (се престегне) Се дотера, се облече убаво, пристојно.
Англиски: dress up Албански: ndrrohem, shtërngohem
Примери:
Беше се престегнал во нови алишта.
Изведенки
1. престега несв.
(се) престегаат
2. престегање ср.
глаг. им.
3. престегнува несв.
(се) престегнуваат
4. престегнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи