а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

престар

престари
Вид збор: Придавка
Премногу стар.
Англиски: overaged
Примери:
Тој е престар за таква работа.
Се чувствува изморен, стар, престар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи