а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

престарен

престарени
Вид збор: Придавка
Што е многу остарен.
Англиски: overaged
Примери:
Сѐ уште сме јаки, не сме престарени.
престарено население
Изведенки
престареност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи