а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

престан

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Обично во изразот без престан - постојано, непрекинато, без сопирање.
Англиски: stop
Примери:
Странецот без престан нешто објаснуваше.
Тој не знае за престан.
Неколку дена без престан врне.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи