а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

престане

престанат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заврши некое дејство, работа; излезе од некаква состојба.
Англиски: stop Албански: ndërprej, ndaloj
Примери:
Престана со пушење.
Огнот престана да гори.
Веќе престана да прашува дали ќе дојде.
Тој не можеше да престане да се смее.
Таа никогаш нема да престане да го сака.
2. За дожд, снег, ветар - запре.
Англиски: cease Албански: pushoj
Примери:
Наеднаш грмењето престана.
Дождот, речиси, сосема престана.
Лапавицата престана, мразот веќе не удираше в очи.
3. пресуши, секне
Англиски: dry out Албански: shterr, ndërprej
Употреба: Дијалектен збор , Народна поезија
Примери:
Водата престана да тече.
Изведенки
1. престанува несв.
престануваат
2. престанување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи