а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресрет

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
пресретување, пресреќавање
Англиски: encounter Албански: takim, ndeshje
Примери:
Се стрча по патот во пресрет на групата.
Беше тоа првиот пресрет со новите соседи.
Изрази
Излезе во пресрет - задоволи нечија желба, барање; помогне некому.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи