а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресретлив

пресретливиот
Вид збор: Придавка
Што се задоволство секогаш излегува во пресрет.
Англиски: obliging
Примери:
Тие се добри и чесни луѓе, простосрдечни и пресретливи.
Изведенки
1. пресретливо прил.
Пример: Пресретливо ги пречека.
2. пресретливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи