а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресрами

пресрамат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некој да престане да се срами, ослободи некого од срамење.
Албански: çlirohet nga turpi
Примери:
Таа го заигра орото за да ги пресрами.
2. (се пресрами) Престане да се срами, се ослободи од срамење.
Албански: çlirohet nga turpi
Примери:
По некое време се пресрами и и пријде.
Изведенки
1. пресрамува несв.
(се) пресрамуваат
2. пресрамување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи