а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресостави

пресостават
Вид збор: Глагол, свршен
Повторно состави; состави поинаку.
Англиски: rearrange
Примери:
Тој ја пресостави песната.
Изведенки
пресоставува несв.
пресоставуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи