а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресоблече

(се) пресоблечат
Вид збор: Глагол, свршен
преоблече, преслече
Англиски: change
Изведенки
1. пресоблечува несв.
(се) пресоблечуваат
2. пресоблечување ср.
глаг. им.
3. пресоблекува несв.
(се) пресоблекуваат
4. пресоблекување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи