а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преснима

преснимаат
Вид збор: Глагол, свршен
Повторно сними нешто што е веќе снимено или испечатено, сними нешто повеќе пати.
Англиски: rerecord
Примери:
Филмот го пресними во неколку копии.
Пресними го документот неколку пати за да го заштитиш.
Изведенки
1. пресними св.
преснимат
2. преснимува несв.
преснимуваат
3. преснимување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи