а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресмета

пресметаат; пресметал; пресметан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4229
1. Дојде до определен резултат со помош на сметање.
Англиски: calculate Албански: llogarit
Примери:
Тој веднаш пресмета колку треба да им плати за превозот.
2. Направи сметка.
Англиски: calculate Албански: llogarit
3. Вброи, внесе во сметка.
Албански: llogarit
Примери:
Службеничката веднаш им ја пресмета месечната камата.
4. Смета повторно, уште еднаш.
Англиски: recalculate Албански: rikalkulim
Примери:
Мораше повторно да го пресмета долгот.
5. Со сметање, мислење дојде до заклучок.
Албански: llogarit, njehsoj
Примери:
Почнав да пресметувам колку има до мојот воз и не можев да пресметам.
6. предвиди
Англиски: precalculate Албански: llogarit, parapa
Примери:
Не грижи се, сѐ сум пресметал до секунда.
Вие однапред сте го пресметале неговото доаѓање.
7. (се премета) Разреши судир, несогласување со некого, обично со употреба на физичка сила.
Англиски: fight Албански: përleshem
Примери:
Тој беше решен да се пресмета со него.
Изведенки
1. пресметува несв.
(се) пресметуваат
2. пресметување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК