а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преследува

преследуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. гони, прогонува
Англиски: chase
Примери:
Ловците го преследуваа пленот.
2. угнетува
Англиски: suppress
3. Тежнее, се стреми кон нешто, има за цел.
Англиски: poise
4. За мисла, идеја - мачи, не остава на мира.
Англиски: torment
Примери:
Често оваа мисла го преследуваше.
Изведенки
преследување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи