а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресладок

преслатки
Вид збор: Придавка
1. Претерано сладок.
Англиски: sweet
Примери:
Чајот е пресладок.
2. Многу пријатен.
Англиски: pleasant
Примери:
Низ прозорецот се слушаше преслатка мелодија.
3. премил, предраг
Англиски: lovely
Примери:
Таа беше преслатко девојче.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи