а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преслаб

преслабиот
Вид збор: Придавка
Претерано, прекумерно слаб.
Примери:
преслаби тела
Изведенки
преслабо прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи