а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прескок

мн. прескоци
Вид збор: Именка, машки род
Скок преку нешто, прескокнување.
Примери:
Трчање со прескок.
Изрази
На прескок - со прескокнување, без редослед.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи