а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прескокне

прескокнат; прескокни, прескокнете; прескокнав, прескокнаа; прескокнал; прескокнат; (ќе) прескокнев, (ќе) прескокнеа; (ќе) прескокнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4496
1. Со скок премине, скокне преку нешто.
Англиски: jump over Албански: tejkërcej
Примери:
Тој го прескокна плотот и пресече низ дворот.
2. Скокне од едно место на друго.
Англиски: jump Албански: kërcej
Примери:
Не можеше да скокне подалеку.
3. Пропушти, изостави нешто.
Англиски: skip Албански: kërcej, kaloj
Примери:
Тој сите ги викна, а мене ме прескокна.
Потоа ѝ текна оти го прескокна прашањето и пак му се обрати на момчето.
4. Не изврши нешто што обично го прави.
Англиски: skip Албански: kaloj
Примери:
Зарем пак ќе го прескокнеш појадокот?
5. (се прескокне) Прескокне еден со друг.
Англиски: jump over Албански: kërcej, hyp
Изведенки
1. прескокнува несв.
прескокнуваат
2. прескокнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК