а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прескап

прескапи
Вид збор: Придавка
Премногу, претерано скап.
Англиски: too expensive
Примери:
Фустанот беше прескап за неа.
Изведенки
прескапо прил.
Пример: Го плати прескапо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи