а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресипе

пресипат
Вид збор: Глагол, свршен
Претури, прелее од еден сад во друг.
Примери:
Пресипи ја ракијата од бурето во шишињата.
Изведенки
1. пресипува несв.
пресипуваат
2. пресипуцање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи