а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преседи

преседат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11481
Помине, остане некаде извесно време.
Англиски: pass
Примери:
Тој ја преседе ноќта во еден бар.
Летото преседе кај баба си.
Ја преседовме ноќта.
Изведенки
1. преседува несв.
преседуваат
2. преседување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК