а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресади

пресадат; пресадил; пресаден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19229
1. Откопа растение и насади на друго место.
Англиски: transplant Албански: rimbjell
Употреба: Земјоделство
Примери:
Ги пресади цвеќињата.
2. Пренесе орган, дел од орган или ткиво со хириршки зафат на друго место или на друг организам
Англиски: transplant Албански: transplantoj
Употреба: Медицина
3. Пренесе орган, дел од орган или ткиво со хируршки зафат на друго место или на друг организам
Англиски: transplant Албански: transplantoj
Употреба: Медицина
Изведенки
1. пресадува несв.
пресадуваат
2. пресадување ср.
глаг. им.