а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прерогатив

мн. прерогативи
Вид збор: Именка, машки род
(обично во мн.) Исклучиво право на некој државен орган или на определено лице со висока функција.
Англиски: prerogative
Употреба: Административен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи