а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прерипне

прерипнат
Вид збор: Глагол, свршен
прерипа
Англиски: jump over
Примери:
Го прерипна потокот.
Изведенки
1. прерипнува несв.
прерипнуваат
2. прерипнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи