а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прерипа

прерипаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прескокне преку нешто.
Англиски: jump over Албански: këcej, mbi, kapërcej
Примери:
Ја прерипаа јамата.
2. (се прерипа) Заемно еден со друг се прекокнуваат.
Англиски: jump over Албански: kapërcejn njëri tjetrin
Изведенки
1. прерипува несв.
(се) прерипуваат
2. прерипување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи