а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прерасподели

прерасподелат
Вид збор: Глагол, свршен
Повторно, поинаку расподели.
Англиски: redivide
Примери:
Судот наложи да се прерасподели имотот.
Изведенки
1. прерасподелува несв.
прерасподелуваат
2. прерасподелување ср.