а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прерасподелба

мн. прерасподелби
Вид збор: Именка, женски род
Повторна, нова, поинаква распроделба.
Англиски: redivision
Примери:
Изврши прерасподелба на имотот.