а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прерасне

прераснат; прерасни, прераснете; прераснав, прерасна, прераснаа; прераснал; прераснат; (ќе) прераснев, (ќе) прераснеа; (ќе) прераснел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6947
1. Во развојот се претвори во нешто друго што е на повисок степен.
Англиски: grow up Албански: rritet
Примери:
Малата работилница прерасна во модерна фабрика.
2. надрасне
Англиски: outgrow Албански: rritet më tepër
Употреба: Ретко
Примери:
Ги прерасна другарите за цела педа.
Изведенки
1. прераснува несв.
прераснуваат
2. прераснување ср.
глаг. им.