а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прераскаже

прераскажат; прераскажи, прераскажете; прераскажав, прераскажаа; прераскажал; прераскажан; (ќе) прераскажев; (ќе) прераскажеа; (ќе) прераскажел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12758
Прекаже со свои зборови; одново раскаже.
Англиски: retell
Примери:
Тоа што го слушнав, ќе ти го прераскажам.
Ја прераскажа лектирата.
Изведенки
1. прераскажува несв.
прераскажуваат
2. прераскажување ср.