а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прерамка

мн. прерамки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18554
1. (обично во мн.) Платнена лента што се префрла преку рамената за врзување, придржување на панталоните.
Англиски: suspender Албански: aski, mbajtëse pantolloash
Примери:
Да не му беа панталоните закачени со прерамки, ќе му паднеа.
2. (обично во мн.) Тенки платнени врвки преку рамената што ја придржуваат блузата, маицата, прслучето.
Англиски: strap Албански: rrip, aski
Примери:
фустан на прерамки