а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прерами

прерамат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42878
Земе преку рамо, нарами.
Англиски: shoulder
Примери:
Ја прерами пушката.
Изведенки
1. прерамчи св.
прерамчат
2. прерамува несв.
прерамуваат
3. прерамување ср.
глаг. им.
4. прерамчува несв.
прерамчуваат
5. прерамчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК