а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прерами

прерамат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 43163
Земе преку рамо, нарами.
Англиски: shoulder
Примери:
Ја прерами пушката.
Изведенки
1. прерамчи св.
прерамчат
2. прерамува несв.
прерамуваат
3. прерамување ср.
глаг. им.
4. прерамчува несв.
прерамчуваат
5. прерамчување ср.
глаг. им.