а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преразгледа

преразгледат
Вид збор: Глагол, свршен
Повторно разгледа, преиспита.
Англиски: scrutinize
Примери:
Тие закони ќе бидат преразгледани.
Изведенки
1. преразгледува несв.
преразгледуваат
2. преразгледување ср.
глаг. им.