а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преработка

мн. преработки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16372
1. Измена на нешто во процесот на работа, обработка, добивање определен производ.
Англиски: processing Албански: përpunim
Примери:
Преработка на сончоглед.
Преработка на сточни производи.
2. Измена, повторна обработка.
Англиски: readaptation Албански: ripërpunim
Примери:
Преработка на книга.
3. Производ од преработување.
Англиски: product Албански: produkt, përpunim
Примери:
Преработки од тутун.