а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преработи

преработат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23927
1. Преправи нешто сработено.
Англиски: rework Албански: ripunoj
Примери:
Го преработи романот.
2. Подложи суровина на преработка.
Англиски: process Албански: përpunoj
Примери:
Преработи руда.
Преработи дрво.
3. (се преработи) Премногу се наработил.
Англиски: overwork Албански: punoj së tepërmi
Употреба: Иронично , Разговорно
Примери:
Се преработија на нивата.
Изведенки
1. преработува несв.
(се) преработуваат
2. преработување ср.
глаг. им.