а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препушти

препуштат; препуштеше; препуштил; препуштен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2752
1. Остави некому нешто, остави на располагање, на користење.
Англиски: leave Албански:
Примери:
Му ја препушти фирмата на внукот.
2. Остави некого да работи што сака.
Англиски: let Албански:
Примери:
Беше препуштен сам на себе.
3. (се препушти) Се предаде некому, на нешто.
Албански: lë, dorëzoj
Примери:
Се препушти на музиката.
Изведенки
1. препушта несв.
препуштаат
2. препуштање ср.
глаг. им.