а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препукува

препукуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се пречка со некого, води бесполезни дискусии.
Англиски: quarrel Српски: препуцава
Употреба: Дијалектен збор , Разговорно
Примери:
Тој од друга страна, се препукува со министерката дали во моментот на настанот бил на работна должност или не бил.
Изведенки
препукување ср.
мн. препукувања