а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препукува

препукуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се пречка со некого, води бесполезни дискусии.
Англиски: quarrel Српски: препуцава
Употреба: Дијалектен збор , Разговорно
Примери:
Тој од друга страна, се препукува со министерката дали во моментот на настанот бил на работна должност или не бил.
Изведенки
препукување ср.
мн. препукувања
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК