а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препукне

препукнат; препукни, препукнете; препукнав, препукнаа; препукнал; препукнат; (ќе) препукнев, (ќе) препукнеа; (ќе) препукнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10789
Доживее слом, се уништи (од болка, мака, тага).
Англиски: brake down
Примери:
Нешто препукна во него.
Срцето му препукна.