а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препукне

препукнат
Вид збор: Глагол, свршен
Доживее слом, се уништи (од болка, мака, тага).
Англиски: brake down
Примери:
Нешто препукна во него.
Срцето му препукна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи