а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препрчали

препрчалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. преврти
Англиски: overturn
Употреба: Разговорно
Примери:
Го препрчали столот.
2. (се препрчали) се преврти
Англиски: overturn
Употреба: Разговорно
Примери:
Се препрчали преку глава.