а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препрочита

препрочитаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22738
Одново прочита; прочита познат, веќе прочитан текст.
Англиски: reread
Примери:
Ја препрочита книгата.
Изведенки
1. препрочитува несв.
препрочитуваат
2. препрочитување ср.
глаг. им.