а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препромени

(се) пропроменат
Вид збор: Глагол, свршен
Одново се преоблече.
Англиски: change
Примери:
Заврши со работата и се препромени за во црква.
Изведенки
1. препроменува несв.
(се) препроменуваат
2. препроменување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК