а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препродаде

препродадат; препродај, препродајте; препродадов, препродадоа; препродал, (ќе) препродадев, (ќе) препродадеа; (ќе) препродал; препродаден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47242
Продаде повторно нешто порано купено, купи па продаде.
Англиски: resell Албански: rishes, stërshes
Употреба: Економија
Примери:
Трговците го препродадоа грозјето во странство.
Изведенки
1. препродава несв.
препродаваат
2. препродавање ср.
глаг. им.