а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препродавач

мн. препродавачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што препродава.
Англиски: reseller Албански: rishitës, stërshitës
Употреба: Економија
Примери:
Препродавачите работеа со висока маржа.
Изведенки
препродавачка ж.
мн. препродавачки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи