а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препреден

препредениот
Вид збор: Придавка
Склон на измама и нечесност.
Англиски: cunning
Примери:
Тој е многу препреден човек.
Изведенки
препреденост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи