а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препрати

препратат
Вид збор: Глагол, свршен
Испрати некого или нешто понатаму, на друго место.
Англиски: forward
Примери:
Кога ќе дојде писмото, препрати го кај мене.
Изведенки
1. препратува несв.
препратуваат
2. препратување ср.
глаг. им.
3. препраќа несв.
препраќаат
4. препраќање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи